Od roku 2012 každý teplý páteční večer se Poděbrady promění v kouzelné místo, kde chodí nejenom Bílá paní, ale i mnoho historických postav, které zde někdy opravdu žily. Bílá paní, co by laskavá průvodkyně, si pro Vás vždy připraví poutavou procházku napříč časem, při které Vám ukáže pozoruhodná zákoutí Poděbrad, a dozvíte se věci, které jste možná ani nevěděli.
autor a režie: Ladislav Langr
Vycházíme od června do září každý pátek ve 21:00 od květinových hodin.
Zastavit nás může pouze nepřízeň počasí nebo větší akce na lázeňské kolonádě. Pro nejaktuálnější informace sledujte facebookovou stránku Bilá paní Poděbradská.
Jak vznikla myšlenka na vycházky? Přečtěte si rozhovor s autorem a režisérem Ladislavem Langrem na Divadelniku.cz.
Délka cca 1 hod
Vstupné 80 Kč / 50 Kč dítě do 15 let
Zakoupením vstupenky udělujete souhlas s pořizováním fotografií a videí během akce.
Chcete si Bílou paní objednat pro svoji skupinu? Neváhejte se ozvat naší produkční!
Karolína Lišková tel.: 602 544 507 | e-mail: caroline.liska@seznam.cz
2024
V Poděbradech napříč staletími působilo přes padesát nejrůznějších literátů, spisovatelů, publicistů a dramatiků. Proto již 13. historické kostýmované procházky, které opět startovaly u květinových hodin, divákům s humorem i vážně představily tentokrát Poděbrady literární.
2023
Tento rok Bílá paní diváky zavedla do míst, kudy vycházka ještě nikdy nevedla. Vydali se severním směrem do ulic, které se dynamicky začaly rozvíjet až ve 20. století. Ale tentokrát se historické postavy, které Bílé paní opět pomohly s výkladem, neomezily jen na toto období. Diváky poctila svojí návštěvou třeba Kunhuta ze Šternberka a z botanických znalostí vyzkoušel strom Vendelín. V rámci vycházek se diváci výjimečně podívali i do interiéru a to do kostela Husitského sboru.
2022
Víte, kdo jsou dobří duchové domů? Jsou to duchové historických postav, kteří se objevují jen ve vzácných případech na speciálních místech, ale když je potkáte, rádi vám povypráví příběh svůj i svého domu, který střeží. A letos máte ojedinělou příležitost je spatřit ve společnosti Bílé paní na tradičních historických vycházkách. Ovšem máme zprávy, že vycházky nebudou letos probíhat úplně bez problémů…
2021
Tyto vycházky měly být původně zaměřeny na místa spojená s českým spisovatelem, dramatikem, vynálezcem a velikánem Járou Cimrmanem, ale už od začátku byly narušovány architektem Jandou, který nedal jinak, než že se půjde po jeho stavbách. A tak diváci mohli spatřit a dozvědět se něco nového o hotelu Bellevue, Zimních lázních a blízkých vilách. Mimo jiné také pronikli do historie poděbradského průmyslu a seznámili se s poděbradskou japonkou Fuku Horovou.
2020
Rok 2020 je pro Poděbrady důležitým výročím narození českého krále Jiřího z Poděbrad a Kunštátu. Všichni z dějepisu známe, kdo Jiří byl a co důležitého vykonal pro naši zemi. Ale víme něco o něm samotném a jeho soukromém životě? Třeba kolik Jiří měřil centimetrů? Měl nějaké sourozence a kolik měl vlastně dětí? Kdo byla jeho matka a s kým se přátelil? Vydejte se s námi za Jiřího životem společně s Bílou paní, která vás tradičně provede různými poděbradskými zákoutími a seznámí s mnoha důležitými postavami z králova života. Na procházku historií půjdeme každý teplý páteční večer od konce června až do začátku září.
2019
Tento rok se diváci setkali nerudným dědečkem hříbečkem, kterého už téměř sto let každou hodinu kladívkem „mlátí“ poděbradský trpaslík. S nadějným architektem Jandou, který navrhl lázeňský park nebo trochu morbidním vodníkem vyžívajícím se v katastrofách. U Masarykovy sochy se jim starý poustevník pokoušet prodat žaludy s tvarem kutny nebo krvavou vodu. A na nádvoří zámku se setkali s královskou rodinou Jiřího z Poděbrad. A když měli štěstí, dorazil nakonec i sám Jiřík!
2018
V létě 2018 si na procházkách účastníci užili atmosféru začínající první republiky a oslavili tím 100 let od založení Československa. Na vycházce se setkali s nesmrtelným úředníkem, jež si i přes změnu státního zřízení udržel své křeslo, šmelinářkou, která za drobný obnos dokázala prodat novou státní vlajku, mouku nebo i nočník. Diváci si zopakovali, kde se v Poděbradech čepovalo všech 12 pramenů, byli účastníky demontáže nenáviděných symbolů monarchie panem Čecháčkem (ale až když bylo jasné, že se za to nebude zavírat) nebo si vyzkoušeli s poděbradským Hujerem oblíbenou hru se špačkem. Ale především se během hodinky zábavnou a stravitelnou formou dozvěděli důležitá, ale i zajímavá fakta z historie Poděbrad.
2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012